Wazektomia – przed i po

Decyzja o wazektomii w każdym wieku wymaga lepszego zrozumienia konsekwencji tego zabiegu. Jeśli mężczyzna zmieni zdanie na temat posiadania dziecka, a wcześniej poddał się wazektomii, jedynym sposobem, w jaki może mieć dzieci, jest sztuczne zapłodnienie lub zapłodnienie in vitro. Może on również przechowywać spermę w banku nasienia. Jednak wszystkie te procedury są drogie i nie należy polegać na ich powodzeniu.

Co to jest wazektomia?

Wazektomia to nazwa małej operacji, która blokuje plemniki przed wytryskiem podczas seksu. Podczas zabiegu rurki, które przenoszą nasienie z jądra mężczyzny do penisa, są cięte, blokowane lub uszczelniane. W nasieniu nie będzie nasienia, więc nie można zapłodnić kobiecego jaja.

W jakim wieku można wykonać wazektomię?

Zasadniczo nie ma ograniczeń wiekowych, kiedy można wykonać wazektomię, o ile mężczyzna jest pełnoletni i może udzielić świadomej zgody na wazektomię. Praktycznie rzecz biorąc, młodym mężczyznom w wieku wczesnych dwudziestych lat którzy nie mają dzieci zwykle odradza się taki zabieg, ponieważ młodzi ludzie często zmieniają zdanie i ewoluują w interesie posiadania dzieci, gdy zmienia się ich sytuacja w związku.

Czy wazektomia to dobry pomysł?

Każdy, kto rozważa wazektomię, powinien dokładnie przemyśleć konsekwencje. Wazektomia może czasami, ale nie zawsze, być odwrócona.

Dobrymi powodami wazektomii są:

  • jeśli rodzina jest kompletna i mężczyzna oraz jego partnerka mają 100 procent pewności, że nie chcą mieć więcej dzieci
  • jeśli mężczyzna lub jego partnerka chcecie uniknąć przekazania potomstwu choroby dziedzicznej
  • jeśli ciąża naraziłaby zdrowie partnerki mężczyzny.

Następujące przyczyny mogą nie być dobre:

  • załamanie relacji w związku partnerskim
  • wyzwania finansowe
  • presja ze strony innych ludzi.

Co dzieje się podczas zabiegu wazektomii i jak to działa?

Zabieg jest zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym, więc często jest stosunkowo bezbolesny. Istnieją dwa sposoby przeprowadzenia wazektomii przy użyciu metody konwencjonalnej lub bez skalpela. Tradycyjna wazektomia polega na wykonaniu dwóch nacięć o długości 1 cm w mosznie za pomocą noża chirurgicznego. Umożliwia to chirurgowi usunięcie niewielkiego odcinka z przewodów łączących jądra z prąciem, które są następnie zszywane lub zamykane.

Chirurdzy często używają rozpuszczalnych szwów, aby zamknąć nacięcie.Drugą metodą jest wazektomia bez skalpela, którą zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Podczas operacji chirurdzy przebijają niewielki otwór w skórze worka mosznowego, który umożliwia dostęp do tych samych rur bez użycia skalpela.

Po zamknięciu przejścia nakłucie zamyka się w taki sam sposób jak konwencjonalną wazektomię. Pacjenci, którzy przeszli operację sterylizacji, często mogą wrócić do pracy po upływie jednego lub dwóch dni od jej wykonania.

Czy wazektomia sprawia, że rak prostaty jest bardziej prawdopodobny?

Badania na ten temat są mieszane. Towarzystwo Onkologiczne mówi, że niektóre badania sugerują, iż mężczyźni, którzy przeszli wazektomie mogą być nieco bardziej niż inni mężczyźni narażeni na raka prostaty, ale inne badania nie znalazły takiego związku. Najnowsze odkrycia pokazują, że wazektomia nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka prostaty.

Co się dzieje po procedurze wazektomii

Po zabiegu normalne jest odczuwanie łagodnego bólu, krwiaka i obrzęku w mosznie. Lekarz przepisze leki przeciwbólowe w celu opanowania dyskomfortu, a najprawdopodobniej mężczyzna odzyska sły i poczujesz się normalnie tydzień po wazektomii. Może jednak wrócić do pracy od jednego do dwóch dni po zabiegu.

Jeśli chodzi o aktywność seksualną, można ją wznowić, kiedy tylko mężczyzna poczujesz się komfortowo. Jednak najlepiej odpocząć przez kilka dni. Ponadto nadal musi on przestrzegać procedur kontroli urodzeń podczas stosunku seksualnego po wazektomii. Zwykle potrzeba 20-30 wytrysków, zanim zostaną usunięte pozostałe plemniki z nasienia. Musi również zostać potwierdzony zerowy wynik nasienia w dwóch kolejnych analizach nasienia, zanim lekarz uzna, że wazektomia poszła pomyślnie.

Więcej o wazektomii również na stronie: http://urologiagdansk.pl/wazektomia/

Czy wazektomia obniża libido?

Po wazektomii ciało mężczyzny będzie nadal produkować spermę i męski hormon płciowy. Nie wpłynie to na popęd seksualny. Jedyną różnicą jest to, że z nasienia zostanie usunięte plemniki. Nie należy się też martwić o wyprodukowane plemniki, ponieważ nie spowodują one żadnej szkody i są bezpiecznie wchłaniane przez organizm.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

One thought on “Wazektomia – przed i po

  1. Właśnie, fajnie że napisaliście że to nie tylko przez zapobieganie ciąży mężczyźni decydują się na wazektomię, ale też po to żeby nie narażać dziecka na chorobę którą mogą im przekazać.
    Często się szufladkuje ludzi, a tymczasem powody decyzji mogą być naprawdę różne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *