Stres. Częsta przyczyna zaparć.

Spośród wielu przyczyn powstawania zaparć, bardzo często mówi się o złej diecie. Nie ma w tym nic zaskakującego, to popularny powód, jednak to nie jedyna przyczyna zaparć. Bardzo często przyczyn zaparć należy szukać w innym miejscu. Specjaliści wiedzą, że przyczynami zaparć mogą być inne choroby, jednak nie każdy ma świadomość, że niezwykle częstą przyczyną jest po prostu stres. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale tak jest w rzeczywistości i nie można o tym zapominać.

Stres. Jednorazowy i ciągły

Wiele osób wie, jak to jest w chwilach wielkiego stresu. Rozmowa o pracę, egzaminy, kurs prawa jazdy czy nawet spotkanie pary zakochanych, mogą powodować stres i zaparcia. Takie zaparcia jednak samoistnie mijają. Dzieje się to już w ciągu kilku dni od zakończenia stresującej sytuacji. Niekiedy jednak sytuacja jest gorsza. Stres trwa długo, a co za tym idzie, zaparcia również. W takiej sytuacji nie można liczyć na cud, na to, że samo przejdzie. Potrzebna jest fachowa pomoc.

Co robić przy zaparciach?

Jeśli stres jest sprawcą zaparć, jedynym sensownym rozwiązaniem jest nauczenie się radzenia sobie ze stresem. To tylko z pozoru trudne zadanie, wszystko jednak jest do zrobienia. Przede wszystkim nie należy przejmować się mało istotnymi życiowymi problemami, a na te większe spojrzeć trochę inaczej. To czy one się zdarzają lub nie, nie powinno powodować w nas stresu, gdyż na ten fakt przecież nie mamy żadnego wpływu. Bez względu na liczbę i siłę problemów, warto sobie uświadomić, że stres nie pomoże w ich rozwiązaniu.

Stres można leczyć

Niekiedy zbyt duża dawka stresu nie jest do pokonania, jeśli nie zajmie się nami specjalista. Jeśli denerwujemy się zbyt często, bardzo istotną sprawą jest zgłoszenie się do specjalisty i podjecie terapii walki ze stresem. Oczywiście jest to istotne ze względu na zaparcia i szanse na to, iż się one skończą, ważne jednak również jest dla ogólnego stanu psychicznego człowieka. Stres bowiem wpływa negatywnie na cały organizm człowieka i może przyczyniać się do powstawania różnych chorób. Doskonałym przykładem są tutaj choćby choroby niedokrwienne serca.

Stres a wypróżnianie

W przypadku zaparć warto również zwarcic uwagę na inny rodzaj stresu, a mianowicie stres związany z wypróżnianiem. Mogą go powodować takie czynniki, jak brak prywatności w toalecie, pośpiech, czy też niewygoda miejsca. Zawsze więc warto zarezerwować sobie na pobyt w toalecie tyle czasu, ile potrzeba i spokojnie dokonać defekacji. Takie dzianie powinno być dla nas priorytetem.

Stres jest złym doradcą i przeszkadza w codziennym życiu,. Przeszkadza również w przypadku zaparć. Jeśli więc odkryjemy, że nasze zaparcia są spowodowane stresem i nie mijają, warto zgłosić się do lekarza i poprosić o pomoc. Lekarz skieruje na odpowiednią terapię, a stres i co za tym idzie zaparcia, [z czasem ustąpią. Warto się o to starać. Przy odrobinie samozaparcia i po upływie pewnego czasu, nauczymy się, ze stres można pokonać, a to już pierwszy krok do pokonania problemów z zaparciami. Warto mieć tego świadomość i nie unikać walki ze stresem.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

2 thoughts on “Stres. Częsta przyczyna zaparć.

  1. Moim zdaniem stres to przyczyna wszystkiego złego, co się dzieje w organizmie.Czasem to jest widoczny stres, ale czasem to są jakieś niespełnione życzenia lub oczekiwania. Trzeba sobie radzić ze stresem i to jest podstawa. Jednak nie zawsze da się rozwiązać problem od ręki. Ja ogólnie jestem za tym, by podchodzić holistycznie do wszystkich problemów, a jednak czasem sięgam po doraźną pomoc. Miałam ostatnio uporczywe zaparcia około 2 tygodni i nie chciałam się męczyć, koleżanka mi poleciał czopki eva qu. Pomogły po 15 minutach. Wciąż uważam, że lepiej zwalczać przyczynę niż skutek, ale z drugiej strony jako osoba zdrowo egoistyczna nie będę się męczyć w imię zasad 😉

    • akurat to przerabiam, długotrwały stres zaczyna mocno rozstrajać mój organizm, zaczynało się niewinnie, teraz to już chyba jestem na granicy depresji…nieprzespane noce, całkowity brak radości, ciągłe niepokoje, problemy z apetytem i oczywiście z trawieniem. Zaparcia męczą mnie co jakiś czas, co tylko pogarsza moje samopoczucie, spróbowałam tych czopków musujących , doraźnie szybko przynoszą ulgę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *