Łojotokowe zapalenie skóry głowy: przyczyny i objawy

Łojotowe zapalenie skóry głowy to jedno z częściej występujących schorzeń natury dermatologicznej. Choroba należy trudnych w leczeniu oraz może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Na szczeście, łojotowemu zapaleniu skóry głowy można skutecznie zapobiegać stosując określone metody profilaktyczne. Jeśli zaś doszło już do rozwnięcia się stanu chorobego, przestrzeganie kilku głównych zaleceń może znacznie usprawnić proces leczenia. Leczeniem łojotowego zapalenia skóry zajmuje się lekarz specjalista dermatolog – trycholog.

Przyczyny

Przyczyny występowania łojotowego zapalenia skóry głowy nie są dokładnie znane. Wiadomo, ze mogą do nich należeć drożdżaki z gatunku Malassezia. Jako inna z możliwych przyczyn wskazynwana jest tendencja skóry do łuszczycy. Według dermatologów, choroba częściej występuje u osób, które są dotknięte osłabieniem organizmu w wyniku tzw. przesilenia wiosennego lub jesiennego. Oprócz tego, wskazuje się jednak również na cały szereg czynników, które mogą znacznie zwiększać ryzyko zachorowania. Łojotowek zapalenie skóry głowy może być wywoływane przez schorzenia lub choroby neurologiczne lub psychiatryczne, takie jak na przykład choroba Parkinsona czy ciężkie postacie depresji lub schizofrenii. Czynnikiem ryzyka jest również poważne osłabienie organizmu, występujące na przykład u osób mających za sobą przeszczep narządu lub u chorych na HIV. Czynnikami ryzyka są także schorzenia takie, jak zapalenie trzustki oraz zastoinowa niewydolność serca. Zachorowalność może być związana również z występowaniem cukrzycy oraz chorób o charakterze autoimmunologicznym, jak na przykład toczeń rumieniowaty.

Zobacz: Trycholog w Gdańsku – dr Trycholog Gdańsk

Objawy

Pierwsze objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy mogą wystąpić już we wczesnym dzieciństwie, u dzieci przed trzecim rokiem życia. Jest tzw. ciemieniucha- grube, szorstkie łuski o żółtej barwie. Schorzenie pzeważnie mija samoistnie, jednak jego wystąpienie może świadczyć o podatności skóry głowy na choroby dermatologiczne. Do objawów łojotokowego zapalenia skóry głowy u dorosłych zalicza się łupież tłusty na skórze głowy, włosach, brwiach, Białe lub żółte łuski występujące na powierzchni głowy lub w jej okolicach(uszy, twarz, nos). Zaczerwienionie skóry oraz uporczywy świąd i/ lub pieczenie.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest trudne do odróżnienia od innych schorzeń dermatologicznych, w szczególności takich, jak łuszczyca, atopowe zapalenia skóry lub trądzik różowaty. Z tego powodu, do postawienia diagnozy kompetentny jest tylko i wyłącznie doświadczony lekarz specjalista dermatolog-trycholog.

Leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry leczy się przy pomocy medycznych szamponów, kremów oraz płynów. W przypadku uporczywego świądu, który powoduje znaczny dyskomfort u pacjenta, stosuje się również kremy lub maści przeciwświądowe. W każdym przypadku leczenie jest zależne od indywidualnego stanu pacjenta oraz przebiegu choroby. Każdorazowo to lekarz decyduje o doborze odpowiedniej metody leczenia.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

2 thoughts on “Łojotokowe zapalenie skóry głowy: przyczyny i objawy

  1. Choroby dermatologiczne mają to do siebie, że zazwyczaj same nie przechodzą. A już zwłaszcza choroby skóry najczęściej są takie, że bez konkretnych leków nie da się nic zrobić. Nie ma więc na co czekać i trzeba jak najszybciej zgłosić się do dobrego lekarza i zacząć leczenie.

  2. Mało kto wie, że to właśnie początkowo choroba Parkinsona objawia się łysieniem. Oczywiście nie tylko, ale warto zrobić sobie podstawowe badania w tym zakresie, żeby mieć pewność, bo czym szybciej zacznie się leczyć, tym większe będą rezultaty terapii. Nic na tym nie stracicie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *