Kiła objawy

Czym jest kiła?

Kiła to jedna z najbardziej kojarzonych chorób wenerycznych ? kiedyś bardziej znana pod nazwą syfilis, była prawdziwym postrachem. Warto być świadomym tego, że wciąż występuje dosyć powszechnie, bo nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. Jak możemy rozpoznać, że to, co nam dolega, to właśnie kiła? Objawy mogą być bardzo zróżnicowane, więc osoby aktywne seksualnie powinny uważnie obserwować swój organizm. Przez pierwsze dwa lata postaci bezobjawowej albo dwa pierwszej okresy objawowe mówimy o wczesnej kile, a następnie o późnej, która może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia.

Jakie są objawy kiły?

Najczęściej, jeśli zostaliśmy zarażeni i rozwija się kiła, pierwsze objawy to zmiany skórne. Jak wygląda rozwijająca się kiła? Objawy skórne pojawiają się w postaci owrzodzenia i powiększenia węzłów chłonnych w okolicy narządów płciowych albo grudek, krostek czy plamek (miejsce może być różne, ale często będą to stopy lub dłonie). Innymi objawami mogą być pieczenie cewki moczowej, ból i pieczenie odbytu, obrzęk cewki moczowej, śluz z odbytu, parcie na stolec, rozwolnienie czy ból podczas stosunku. Mogą one oczywiście występować także przy innych chorobach, dlatego warto jeszcze wspomnieć o innych objawach, które nie są takie same u przedstawicieli różnych płci. Jeśli choroba, na którą cierpimy to kiła, objawy u mężczyzn i u kobiet różnią się od siebie. Objawy kiły u mężczyzn to często zmiany w okolicy żołędzia i napletka, np. ropa pod napletkiem. Kobiety z kolei mogą skarżyć się na upławy z pochwy i swędzenie sromu.

Objawy syfilisu możemy obserwować nie tylko na skórze i narządach płciowych. Innym często atakowanym miejscem jest jama ustna. Objawy kiły w jamie ustnej to na przykład grudki lub ropa w gardle, ale każde zmiany w jamie ustnej, którym towarzyszą inne objawy kiły u mężczyzny lub kobiety, powinny wzbudzić podejrzenia. Więcej o objawach kiły dowiesz się tutaj – http://dobrywenerolog.pl/kila/objawy-kily/.

Masz podejrzenie, że to kiła ? Po jakim czasie objawy zaczynają być widoczne?

Czas, który musi minąć od zakażenia, żeby pokazały się objawy kiły różni się u każdego zarażonego. Zwykle jest to około 3 tygodni, ale objawy syfilisu u niektórych osób możemy zaobserwować już po 3 dniach, podczas gdy u innych pokazują się dopiero po 3 miesiącach (90 dniach). Zakażenie zaczyna się od miejsca wniknięcia krętka bladego (bakterii powodującej kiłę). Miejsce, w którym widzimy pierwsze objawy i rozpoznajemy, że to kiła ? objaw pierwotny ?  jest najlepszym miejscem do pobrania wymazu do testów, jeśli chcemy się przebadać. Początkowo wygląda on jak twardy naciek, a później przekształca się w owrzodzenie. Jest to pierwotna kiła, objawy u mężczyzn i kobiet ustępują same i bez pozostawiania blizn, co nie oznacza braku powodów do zmartwień: choroba trwa i staje się coraz bardziej groźna.

Do czego prowadzi nieleczona kiła pierwotna?

Bardzo często chory może nie zauważyć objawu pierwotnego ? w przypadku podstępnej choroby, jaką niewątpliwie jest syfilis, objawy u mężczyzn i kobiet mogą pojawić się na przykład w jamie ustnej czy odbycie, a u kobiet wewnątrz pochwy, i pozostać niezauważone. Jeśli nie uda się wykryć choroby, po pewnym czasie (najczęściej między 10 a 20 latami) może się rozwinąć kiła układu nerwowego. Objawy to zaburzenia zachowania i osobowości, zaburzenia widzenia czy zanik mięśni. Dalsze bagatelizowanie może skończyć się tragicznie, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie syfilis. Objawy są niespecyficzne, co utrudnia sprawę, ale uważna obserwacja organizmu i regularne badania pozwolą zauważyć, że coś jest nie tak.

Co zrobić, jeśli zauważymy objawy kiły?

Najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza, laboratorium diagnostycznego (często mają w ofercie pakiety badań na choroby przenoszone drogą płciową) albo kupić test do wykonania w domu. Jeśli diagnoza się potwierdzi, można szybko przystąpić do leczenia.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

5 thoughts on “Kiła objawy

  1. Najczęściej się słyszy właśnie o tej kile, ludzie, zabezpieczajcie się, bo te objawy naprawdę nie są przyjemne 🙁

  2. Dokładnie, najlepiej jest zrobić taki szybki test, żeby się przekonać, czy jest się chorym (ja zrobiłam test z drwenerolog.pl i nie żałuję)

  3. “Jest to pierwotna kiła, objawy u mężczyzn i kobiet ustępują same i bez pozostawiania blizn, co nie oznacza braku powodów do zmartwień: choroba trwa i staje się coraz bardziej groźna.” – pierwotna, tzn.?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *