Jak leczyć hemoroidy?

Hemoroidy to uciążliwa przypadłość. Nieprawidłowe działanie żył okolic odbytu jest zazwyczaj dość mocno odczuwalne. Mimo to wiele osób lekceważy te objawy, co prowadzi zazwyczaj do wystąpienia powikłań. Jak można zapobiegać hemoroidom i jakie są metody ich leczenia?

Hemoroidy są zazwyczaj konsekwencją siedzącego trybu życia. Wiele osób, które ma mało aktywną pracę zawodową, wcześniej czy później odczuwa dolegliwości związane z nieprawidłowym działaniem żył okolic odbytu. Powodem wystąpienia hemoroidów może być również dieta uboga w błonnik. Zwykle w takim jadłospisie brakuje wystarczającej ilości warzyw i owoców, co wcześniej czy później kończy się problemem z zaparciami. Zaparcia wiążą się z kłopotami przy wypróżnianiu, a to z kolei bardzo mocno wpływa na występowanie hemoroidów.

To schorzenie może pojawiać się również czasowo u kobiet w ciąży. W takim przypadku jednak zazwyczaj dolegliwości mijają po pewnym czasie od porodu. Warto jednak pamiętać, że kobiety, które często rodziły naturalnie, mogą potem cierpieć na hemoroidy. Ryzyko choroby hemoroidalnej zwiększają także częste stosunki analne.

By zapobiegać hemoroidom warto jest zacząć prowadzić bardziej aktywny tryb życia. W tym celu nie trzeba uprawiać wymyślnych sportów, wystarczy siłownia lub pływanie. Warto również robić sobie przerwy w ciągu dnia, w trakcie których wskazany jest aktywny odpoczynek.

Leczenie hemoroidów

W jaki sposób może przebiegać leczenie hemoroidów? Obecnie w aptekach dostępnych jest wiele środków bez recepty, które mogą złagodzić objawy choroby we wczesnym stadium. W przypadku, gdy schorzenie dopiero się pojawiło, a objawy są jeszcze nieznaczne, można spróbować domowej terapii. Polega ona przede wszystkim na zmianie trybu życia w tym diety. Wprowadzenie dużych ilości warzyw i owoców powinno wpłynąć pozytywnie na stan jelit, co wspomoże leczenie hemoroidów.

Środki, które można zakupić bez recepty w aptece, zawierają zazwyczaj substancje mające na celu poprawę stanu naczyń krwionośnych. Leki na hemoroidy mają między innymi wyciąg z kasztanowca oraz składniki, które działają przeciwko swędzeniu. Maść na hemoroidy uznawana jest za środek łagodniejszy i można stosować go nawet wtedy, gdy dolegliwości są bardzo natężone. Czopki stosuje się tylko w lżejszych przypadkach, ponieważ nie zawsze możliwa jest ich komfortowa aplikacja. Należy jednak pamiętać, że takie działania mogą być jedynie wspomagające. Jeśli dany przypadek jest trudniejszy, lepiej jest udać się do internisty.

Domowe sposoby na hemoroidy

Domowe środki na hemoroidy to przede wszystkim zioła. Wiele z nich ma działanie ściągające, co pozwala na zatrzymanie hemoroidów w odpowiednim miejscu. By napar ziołowy mógł zadziałać, można wykonać tak zwaną nasiadówkę lub okład. Do nasiadówek najczęściej polecane do tego celu są kora dębu oraz rumianek. Okłady wykonać można między innymi ze zwykłej herbaty.

Wymienione środki nie okażą się skuteczne, jeśli choroba hemoroidalna jest już zaawansowana. Konieczne może być wtedy usunięcie niesprawnego naczynia. Obecnie są to zabiegi stosunkowo bezpieczne.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

2 thoughts on “Jak leczyć hemoroidy?

  1. Leczenie hemoroidów wbrew pozorom wcale nie jest takie skomplikowane. Zwłaszcza, że jak są małe hemoroidy, to można się ich stosunkowo pozbyć i zacząć stosować się do podstawowych zasad. Najważniejsza z nich dotyczy picia jak największej ilości wody. Dzięki temu rozluźnią się stolce i człowiek będzie sobie lepiej radził z tym, że nie ma zatwardzeń i nie musi cisnąć.

  2. Samą wodą to nic nie wyleczysz, możesz jedynie zapobiegać w ten sposób przed powrotem hemoroidów. Ale prawdą jest, że najlepsze są najprostsze sposoby. A podstawowy z nich to maść na hemoroidy. Właściwie obojętnie jaka, bo wszystkie mają dokładnie ten sam skład chemiczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *