Emigracja rodziców a stan psychiczny dziecka

W ostatnich latach bardzo często obserwuje się zjawisko emigracji jednego z rodziców w poszukiwaniu lepszej pracy dzięki której będzie on mógł lepiej zarabiać a tym samym rodzina będzie mogła żyć na wyższym poziomie.

Czy to wpływa na dziecko?
Warto byłoby się zastanowić nad tym jak tego typu wyjazdy wpływają na zdrowie psychiczne i emocjonalne dziecka, które zapewne czuje się rozbite. Nawet jeżeli tłumaczymy dziecku, że wyjazd jest czasowy, że tatuś czy mamusia wrócą już niedługo to jednak i tak w dalszym ciągu maluch czuje się pozostawiony w jakiś sposób. Dla dziecka, zwłaszcza tego młodszego, argument o zarabianiu większej ilości pieniędzy w ogóle nie przemawia, ponieważ dla nich sprawy materialne zawsze są na drugim miejscu. Dla nich przede wszystkim liczy się pełna rodzina w której dziecko chce i potrzebuje żyć.

Emigracja matki
Ze zdecydowanie gorszą sytuacją mamy do czynienia z momencie kiedy to matka decyduje się na opuszczenie domu rodzinnego i wyjechanie za granicę w poszukiwaniu dobrej pracy. Do dziecka nie dociera wtedy żaden argument i najlepiej byłoby, aby psycholog dziecięcy porozmawiał z dzieckiem i wyjaśnił mu dlaczego mama musi wyjechać i jak dziecko odnajduje się w całej tej sytuacji.

“Mama mnie zostawiła”
Dzieci – po wyjeździe matki – najczęściej myślą o tym, że mama ich zostawiła. Wiele z nich uważa nawet, że zrobiły coś złego lub też prosi matkę, aby wróciła a już na pewno będą grzeczne. Oznacza to, że dla dziecka wyjazd matki jest swego rodzaju karą za złe zachowanie, za to, że dziecko było nieposłuszne.
Rzadko który maluch jest w stanie sobie radzić z tego typu emocjami. Drugi rodzic najczęściej sam ma mętlik w głowie więc do końca nie jest w stanie wyjaśnić całej panującej sytuacji swojemu dziecku. Dziecko w pewien sposób to wyczuwa i dlatego też czuje się jeszcze bardziej niespokojne i zdezorientowane.

Silna postawa
Rodzic, który zostaje w domu musi wykazać się nie lada wyczuciem i smakiem w kontaktach z dzieckiem, aby nie okazało się, że zaczyna je przekupywać żeby dziecko chciało chodzić do szkoły czy przedszkola. Tego typu działania z pewnością przyniosą całkowicie inny skutek niż nasz zamierzony.

Dla dziecka zresztą najlepiej by było gdyby rodzina była pełna. Wtedy jego zdrowie psychiczne nie jest w żadnym razie narażone na żadne zaburzenia a przecież to właśnie powinno być dla nas najważniejsze. W końcu dla dziecka warto zrobić wszystko.

Poczytaj więcej na temat psychologii dziecięcej na stronie http://psychoterapia-kielczyk.pl/psycholog-dzieciecy/


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *