Anoreksja – Jak wyjść z anoreksji?

Przyczyny anoreksji mogą być różne, gdyż zaburzenia odżywiania są złożonym problemem, a każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Jednym z czynników mogą być predyspozycje genetyczne. W rodzinach, gdzie dąży się do perfekcjonizmu, dominuje rywalizacja czy też pojawiają się cechy obsesyjne, również obserwuje się większą ilość przypadków jadłowstrętu psychicznego. Niezależnie jednak od pierwotnej przyczyny, czy też większej liczby czynników aktywujących anoreksję, ta poważna choroba psychiczna objawia się znaczącą utratą masy ciała, co pociąga za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Jakie objawy towarzyszą zaburzeniom odżywiania? Na jakie leczenie zwykle decydują się specjaliści?

Przyczyny anoreksji oraz objawy zaburzeń odżywiania

Objawy anoreksji zwykle są podobne u większości przypadków, a mianowicie pojawiają się zaburzenia psychologiczne typu depresja, drażliwość, zmienność nastroju, niepokój czy nawet intensywny lęk. Obsesyjne myślenie, zaniżone poczucie własnej wartości, zmiany w osobowości oraz wyizolowanie się. Czynnikiem wyzwalającym zaburzenia odżywiania może być negatywny stosunek do dojrzewania i próba zatrzymania tego procesu, presja środowiska, chęć podjęcia postu pod wpływem przekonań religijnych, zniekształcone postrzeganie obrazu własnego ciała, chęć przypodobania się płci przeciwnej czy też naśladowania sławnej modelki lub aktorki, niska samoocena, perfekcjonizm, lęk przed dojrzałością czy też brak wiary w siebie.

Typowymi objawami anoreksji są zmiany w wyglądzie chorego, nadmierne chudnięcie, wywoływanie wymiotów i zażywanie środków przeczyszczających, zanik miesiączki u płci damskiej, spożywanie posiłków w odosobnieniu, uprawianie intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz obsesyjny lęk przed przytyciem i wstręt do osób otyłych.

Leczenie anoreksji

Leczenie anoreksji jest trudnym i długim wyzwaniem, zarówno dla samego chorego, jak również dla jego najbliższej rodziny. Dużym utrudnieniem jest to, że anorektyk nie zdaje sobie w ogóle sprawy ze swojego rzeczywistego stanu zdrowia. Nawet jeśli jest skrajnie wychudzony, to nadal utrzymuje, że powinien schudnąć, gdyż nie potrafi prawidłowo ocenić swojej masy ciała. Jeśli dojdzie do niedożywienia, zachwiania funkcji życiowych i skrajnego wycieńczenia, to zachodzi wręcz konieczność hospitalizacji, gdyż w przeciwnym razie choremu grozi nawet śmierć.

Anoreksji towarzyszy wstręt do jedzenia oraz lęk przed przytyciem, dlatego też niezbędne jest przezwyciężenie tych trudności, aby można było w ogóle liczyć na powodzenie terapii. Długotrwała głodówka nie tylko wyrządza szkody w organizmie, ale także w psychice anorektyka, dlatego też wdraża się także psychoterapię. Na dobrą sprawę to osoba z zaburzeniami odżywiania musi nauczyć się jeść od nowa bez negatywnych emocji, myśli i zachowań, które towarzyszą choremu przy anoreksji. Kwestią priorytetową jest także przywrócenie prawidłowej masy ciała oraz uzupełnienie powstałych na skutek niedożywienia i niedoborów składników odżywczych. Wsparcie rodziny również odgrywa kluczową rolę w leczeniu.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

2 thoughts on “Anoreksja – Jak wyjść z anoreksji?

  1. Bez psychologa nie obędzie się żadne leczenie anoreksji. Co więcej, według mnie nawet do pomocy psychologicznej można ograniczyć praktycznie całą terapię, bo anoreksja to nie jest choroba fizyczna, ale wyłącznie psychiczna.

  2. Leczenie anoreksji to praktycznie opiera się na psychoterapii. Dopiero jak chory na anoreksję uzmysłowi sobie, że w gruncie rzeczy sam musi z sobą wygrać, powinien wkroczyć do działania dietetyk, żeby uzupełnić często długoletnie zaniedbania w odżywianiu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *