Trycholog – poznaj specjalistę od zadań specjalnych przy wypadających włosach.

Trychologia to dział medycyny zajmujący się badaniem i leczeniem schorzeń skóry głowy i włosów. Chociaż nie jest to już młoda dziedzina, dla wielu ludzi to pusto brzmiące słowo. Jednakże warto wiedzieć, że trychologia zajmuje się pełną diagnostyką i kompleksowym podejściem do tematu wypadania włosów. Niestety często dział ten nie jest jeszcze wyodrębniony i pacjenci trafiają do dermatologa, chociaż to bardzo zawęża sposób diagnostyki i leczenia.

Wypadanie włosów – przyczyny, czyli z jakimi schorzeniami należy udać się do trychologa?

Nazwa “trychologia” wywodzi się z języka greckego w którym trikhos oznacza “włos”. Tak więc jak sama nazwa wskazuje do trychologa należy udać się niezwłocznie, gdy mamy jakiekolwiek problemy z włosami. Do najczęstszych schorzeń leczonych w takich gabinetach możemy zaliczyć:

 • nadmierne wypadanie włosów,
 • łysienie,
 • atopowe zapalenie skóry głowy,
 • łojotokowe zapalenie skóry,
 • łuszczyca,
 • łupież,
 • grzybica skóry głowy.

Stan włosów obrazuje nam stan naszego zdrowia, dlatego problemy z nimi wymagają dogłębnej diagnostyki i badań, tak aby znaleźć przyczyny i zastosować skuteczne leczenie. Co na wypadanie włosów będzie najodpowiedniejsze najlepiej odpowie trycholog.

trycholog przy pracy

Wzmacnianie włosów i skóry głowy

Jakie są rodzaje łysienia?

Najczęściej występujące przyczyny łysienia to tzw. łysienie androgenowe. Cierpią na nie zarówno kobiety jak i mężczyźni, a może zacząć się już po 20 roku życia. Uważa się, że przyczyną jest genetyczna wrażliwość na androgeny. Ponadto u kobiet mogą mieć wpływ przyjmowane leki hormonalne, czy schorzenia jajników. Dlatego panie muszą mieć przeprowadzone specjalne badania hormonów, ferrytyny oraz tarczycy.

Innym rodzajem jest łysienie plackowate. To choroba przewlekła o charakterze autoimmunologicznym i zapalnym przebiegu. Zmiany to charakterystyczne placki na głowie, które pojawiają się u młodych ludzi, jeszcze przed 30. Leczenie jest trudne, ale możliwe dzięki nowoczesnym metodom. Łysienia plackowatego można wymienić wiele rodzajów: całkowite, ogniskowe, uogólnione, złośliwe, wężykowate, pasmowate, rozlane. Trycholog dobierze odpowiednią terapię.

 

Łysienie bliznowaciejące to niezbyt częste schorzenie. Jest trudne w leczeniu, a przyczyny nie są jednoznaczne. Uważa się, że główna przyczyną są uwarunkowania genetyczne, a u niektórych pacjentów pojawia się jako powikłanie po infekcji bakteryjnej występującej miejscowo lub w wyniku uszkodzenia mechanicznego. Tylko udanie się do gabinetu trychologa można liczyć na skuteczną terapię.

Odrębnym zagadnieniem jest łysienie polekowe. Do utraty włosów dochodzi pod wpływem przyjmowania różnych leków. Do najczęstszych leków powodujących nadmierne wypadanie włosów możemy zaliczyć:

 • leki hormonalne,
 • chemioterapię,
 • przyjmowanie pochodnych witaminy A,
 • leki przeciwzakrzepowe,
 • leki reumatologiczne,
 • niektóre leki kardiologiczne i neurologiczne.

Zazwyczaj po odstawieniu leków dochodzi do odrastania włosów, pod warunkiem, że nie zostały uszkodzone mieszki włosowe. Jeżeli niestety leki muszą być przyjmowane na stałe, trycholog dobierze odpowiednie zabiegi i podpowie jak wzmocnić włosy.

Jakie zabiegi trychologiczne są najbardziej skuteczne i ratują nasze wypadające włosy?

W przypadku schorzeń skóry głowy i włosów, najważniejszym jest trafienie w odpowiednim momencie do specjalisty, którym niewątpliwie jest trycholog. Po wywiadzie i niezbędnych badaniach dobierze on kurację odpowiednią dla danego pacjenta. Zabiegiem, który zasługuje na szczególną uwagę jest mezoterapia skóry głowy. Przynosi ona niezwykłe efekty w leczeniu wszystkich rodzajów łysienia, jest bezpieczna i bezbolesna. Przy pomocy specjalnej igły podajemy substancje odżywcze takie jak osocze bogatopłytkowe lub Kenalog, a satysfakcjonujące rezultaty uzyskamy już po 4 zabiegach. – mówi ekspert trychologii.

Jeżeli chcesz się zapisać na tego typu zabieg, sprawdź zabiegi na wypadające włosy pod adresem:

dr Trycholog Gdynia
Powstania Styczniowego 22/2
81-519 Gdynia

Jakie są najczęstsze przyczyny powodujące wypadanie włosów?

Przyczyny wypadania włosów są zróżnicowane, ale można wymienić kilka czynników, które warto wziąć pod lupę, gdy zaczynają się problemy z włosami:

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • brak odpowiednich mikroelementów w organizmie,
 • nieodpowiedni styl życia,
 • uwarunkowania genetyczne.

Jakich narzędzi używa trycholog do badania włosów?

Udając się do gabinetu, trycholog oceni stan naszych włosów za pomocą odpowiednich urządzeń. Pierwszym badaniem jest trichoskopia, która jest nieinwazyjnym badaniem. Przy pomocy dermotoskopu trycholog ogląda skórę głowy i włosy w dużym powiększeniu (ok. 70 razy). Ponadto wykonuje serię zdjęć, które wysyła do oceny w laboratorium.

Drugim badaniem jest trichogram, który polega na pobraniu do badania próbek włosów i wysłaniu ich do laboratorium. Badanie włosów nie jest bolesne, można wykonać prawie u każdego pacjenta.

Czasami niezbędnym badaniem okazuje się biopsja, jako uzupełnienie dwóch w/wym. badań. Jest to zabieg podczas którego pobiera się do oceny kilkumilimetrowy wycinek skóry. Wykonuje się go w znieczuleniu, jest niezbyt bolesny, szwy zdejmuje się po 7-14 dniach.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *