Rodzaje depresji

Medycy wymieniają kilka podstawowych klasyfikacji depresji. Biorąc pod uwagę różne czynniki można mówić o depresji dzieci i młodzieży a nawet niemowląt jak i depresji osób dorosłych (dzieląc depresję ze względu na wiek pacjenta).

Psychiatrzy dosyć często mają do czynienia z depresją poporodową, myloną często z tzw baby bluesem.

W literaturze natomiast podstawowe rodzaje depresji to pierwotna i wtórna. O depresji pierwotnej można mówić wtedy, gdy u chorego nie występuje żadne powiązanie tej choroby z innym schorzeniem. Dosyć często zdarza się natomiast, że depresję wywołują leki, jakie chory zażywa podczas leczenia na przykład tarczycy czy schizofrenii, wtedy mówi się o występowaniu depresji wtórnej.

Kolejny podział choroby związany jest przede wszystkim z przebiegiem depresji oraz jej objawami u chorego. W tym przypadku schorzenie podzielić można na depresję jedno oraz dwu biegunową.

Depresja jedno biegunowa

Depresja jedno biegunowa występuje wtedy, gdy chory cierpi głównie na spadek nastroju, jest apatyczny i zrezygnowany a stany smutku są długotrwałe. Stan psychiczny niezwykle przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, zaburza rytm pracy czy życia prywatnego.

Depresja dwu biegunowa

Depresja dwu biegunowa, czyli tzw maniakalna jest nieco bardziej złożona. Chory miewa napady stanów depresyjnych i przynajmniej raz odbył epizod głębokiej, pełnowymiarowej manii. Objawia się ona najczęściej zwiększoną energią, impulsywnością, częsta agresją, przyspieszoną mową, zwiększonym popędem płciowym czy osłabieniem koncentracji. Warto zaznaczyć, że u każdego pacjenta mogą występować inne objawy, ale główna różnica pomiędzy depresją jedno a dwu biegunową polega na tym, że w przypadku tej drugiej u cierpiącego występują nagłe, niczym niespowodowane napady radości i ogólnego pobudzenia.

Nieleczona depresja dwu biegunowa doprowadza do psychozy wraz z urojeniami i halucynacjami, których niejednokrotnie pacjent jest nieświadomy. Chory układa nierealne do wykonania plany, marzy i snuje wizje, po czym w przypadku niepowodzenia wybucha groźnym dla otoczenia gniewem.

Według statystyk to właśnie osoby cierpiące na ten typ depresji w fazie zaawansowanej (psychozie) najczęściej popełniają samobójstwa bądź podejmują samobójcze próby.

W depresji dwu biegunowej wyróżnia się również stany hipomanii, które są nieco łagodniejsze od epizodów głębokiej, pełnowymiarowej manii i właśnie przez to choroba na tym etapie często mylona jest z depresją jedno biegunową.

Cyklotymia – łagodna forma depresji

Łagodną formą depresji jest także cyklotymia, która charakteryzuje się przejściowymi okresami stanów depresyjnych. Cierpiący wykazuje ciągi depresyjne wraz ze wszystkimi ich objawami po czym wpada w stan euforii. Przy cyklotymii nie występują objawy głębokiej depresji, manii czy psychozy.

Depresja może być także kwalifikowana jako zaburzenie afektywne dwu biegunowe nieokreślone. Mówi się o nim wtedy, gdy u chorego występują objawy depresji różnych kategorii, co nie pozwala skutecznie zdiagnozować jej rodzaju.

Trzeba wspomnieć, że każdy rodzaj depresji może być dziedziczony jednak jak wykazują badania i statystyki najczęściej na potomków przechodzi rodzaj depresji dwu biegunowej w różnych jej typach.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

2 thoughts on “Rodzaje depresji

  1. Często mam tak, że czuję się raz wesoło a raz smutno bez powodu. Co kilka tygodni zmienia mi się ten stan. Może mam cyklotymię? Objawy pasują…

    • Nie ma sensu samemu diagnozować u siebie chorób. Poradź się psychologa albo psychiatry jeśli stany jakie odczuwasz są uciążliwe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *