Psychoterapia w depresji

Leczenie depresji poprzez psychoterapięObok farmakologii, psychoterapia jest jedną z najczęstszych i najbardziej skutecznych metod walki z depresją.

Program psychoterapii jest dobierany zawsze indywidualnie pod kątem pacjenta i jego zaburzeń. Terapeuta nawiązuje z pacjentem więź, dzięki której możliwa jest pomoc i poprawa stanu chorego.

Najczęściej program psychoterapii obejmuje naukę radzenia sobie z samym sobą, rozpoznawania własnych emocji i sposobów ich wyrażania.

Celem psychoterapii w przypadku depresji jest niwelowanie jej objawów, zlikwidowanie sytuacji, która depresję wywołała, wzmocnienie psychiki pacjenta i zbudowanie jego możliwości obronnych oraz zmiana osobowości pacjenta w kierunku jego dojrzałego funkcjonowania.

Dobrze, kiedy psychoterapia prowadzona jest równocześnie z najbliższymi cierpiącego na depresję ? to pozwala wytworzyć lepsze relacje pomiędzy nimi i większe zrozumienie dla tej choroby.

Rodzaje psychoterapii w depresji

Istnieją dwa rodzaje psychoterapii: to leczenie indywidualne i grupowe. Warto jednak zaznaczyć, że psychoterapia grupowa jest tylko dodatkową formą leczenia. Dla chorego na depresję zawsze najważniejszym środkiem leczenia jest psychoterapia indywidualna.

O ile w przypadku leczenia farmakologicznego łatwo jest określić ramy czasowe jego trwania, tak jeśli chodzi o psychoterapię żaden specjalista nie założy z góry terminu jej zakończenia. Depresja jest chorobą przewlekłą, niezwykle oporną na leczenie i zdarza się, że chory praktykuje psychoterapię nawet kilka lat. Zaleca się także, by sesje terapeutyczne trwały jeszcze kilka miesięcy po stwierdzeniu wyleczenia pacjenta z depresji.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

3 thoughts on “Psychoterapia w depresji

  1. Czasami niestety w depresji, nic nie pomaga. Cieżko jest namówić osobę chorującą na depresję, na wizytę u dobrego psychologa. Ja znam kilku dobrych psychologów w Warszawie, i nawet oni sami mówią, że osoba chora na depresję jest bardzo cieżka do namowy na profesjonalną psychoterapię. Jedyne tylko co pozostaje mi poradzić osobom opiekującym się i znającym ludzi z depresją – to nie traćcie siły i nadzieji! Będzie dobrze.

  2. Skierowanie osoby na psychoterapię to już połowa sukcesu. Mało która osoba z prawdziwą depresją ma siłę i wolę żeby iść na terapię.

  3. Terapia i psychoterapia jest niezwykle ważna. Odpowiedni model leczenia i silna wola działa cuda. Ważne żeby w odpowiednim czasie trafić do dobrego ośrodka leczenia zaburzeń nerwicowo-depresyjnych. Depresja to okropna choroba. Depresja to nie to samo, co smutek. Możesz być smutny, kiedy ktoś stłucze Twój ulubiony kubek albo skończą się wyprzedaże, zanim dorwiesz się do następnej wypłaty. Depresja jest wtedy, kiedy nie chce Ci się żyć. Kiedy budzisz się każdego ranka i nie wiesz, po co. Kiedy nie wiesz nawet, czy chcesz napić się kawy. Przecież do tego trzeba by wstać. Zacząć dzień. Ubrać się. Wykąpać. Ktoś zadzwoni, napisze. Ktoś coś od Ciebie zechce, ktoś znów zechce naruszyć Twoją bańkę komfortu. Za dużo. Nie chcesz nawet o tym myśleć, a co dopiero przeżywać tego codziennie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *