Przyczyny depresji

Przyczyny wystąpienia depresji można podzielić na trzy główne czynniki: biologiczne, psychiczne oraz społeczne.

Biologiczne przyczyny depresji

Do tych biologicznych zaliczają się przede wszystkim geny. Nie od dziś wiadomo, że depresja może być dziedziczna i wtedy głównie występuje w rodzaju dwu biegunowym, o ostrzejszym przebiegu.

Depresja może również wystąpić na skutek przyjmowania leków zwalczających zupełnie inną chorobę w organizmie chorego ? najczęściej wymienia się choroby tarczycowe bądź inne o podłożu psychicznym jak schizofrenia.

Niedobór witamin i anemia przyczyną depresji?

Zaburzenia depresyjne mogą powstać również w wyniku anemii i niedoborów witamin, głównie z grupy B. Zaburzenia gospodarki hormonalnej to kolejna przyczyna powstania depresji a w tym przypadku wylicza się głównie niedobór testosteronu oraz niski poziom estrogenów. Za depresję odpowiada także kortyzol, czyli hormon stresu. Do jego wydzielania dochodzi, kiedy stres utrzymuje się dłużej niż 20 minut.

Psychologiczna przyczyna depresji

Kolejna grupa przyczyn powstawania depresji to ta psychologiczna. W tym przypadku najczęściej do choroby dochodzi w okresie dzieciństwa i dorastania. Za główne przyczyny wylicza się w tym przypadku odrzucenie ze strony rówieśników i pierwsze zawody miłosne, ale również kształtowanie własnej osobowości. Dzieci w okresie wczesnoszkolnym i młodzież próbuje odizolować się od rodziców, chce być samodzielna przez co powstają konflikty. Walka o niezależność doprowadza do buntu a brak niemożności realizacji własnych działań w długim okresie powoduje stany depresyjne. Jak twierdzą medycy to właśnie w okresie dorastania poczucie własnej wartości i niska samoocena są najniższe w całym życiu człowieka.

Traumy w życiu przekładają się na depresję

Czynnikami psychologicznymi, które wpływają na powstawanie stanów depresyjnych są także przeżywane traumy. Te związane mogą być ze śmiercią bliskiej osoby czy brakiem tolerancji. Depresję wywołują również problemy w nauce, kłótnie z rodzicami i rówieśnikami oraz bezsenność.

Czynniki społeczne natomiast dotyczą w tej samej mierze zarówno dzieci, młodzież jak i osób dorosłych. O ile ci najmłodsi przeżywać będą najbardziej brak akceptacji ze strony rówieśników to dorośli mają więcej powodów do zmartwień.

Warto zauważyć, że tak jak czynniki psychologiczne są najczęstszymi czynnikami wywołującymi depresję u małoletnich, tak czynniki społeczne wywołują najczęściej depresję wśród osób dorosłych. U osób w tej grupie wiekowej przyczynami depresji są najczęściej brak asymilacji w pracy, konflikty z przełożonym i współpracownikami bądź utrata posady. Powodem mogą być również złe warunki mieszkalne czy materialne i niski status społeczny. Niejednokrotnie zaburzenia depresyjne wywołuje także zła sytuacja rodzinna: rozwód jak również znęcanie psychiczne i fizyczne.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

2 thoughts on “Przyczyny depresji

  1. Pochodzę z rodziny w której wiele osób chorowało na depresję, ale na szczęście ja jestem zdrowy. Widocznie jakoś mi się udało, pewnie dzięki środowisku bo zawsze miałem dobry kontakt z rodziną i przyjaciółmi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *