Pomoc osobom bliskim, chorującym na depresję

Dla bliskich osoby zmagającej się z depresją czas choroby i stanów depresyjnych jest niezwykle ciężki. Chory izoluje się od ludzi, nie wyraża chęci kontaktu, odsuwa od siebie rodzinę i przyjaciół. Depresja często zaburza relacje a osoba, która chce pomóc cierpiącemu może czuć ze strony chorego odrzucenie i obojętność. Chory na depresję najczęściej nie chce przyjmować pomocy a gesty wsparcia uznaje za litość.

Pierwszy krok w pomocy osobom z depresją

Pierwszym krokiem w kierunku pomocy dla cierpiącego na depresje powinno być umówienie jej na wizytę u lekarza psychiatry. Ten z kolei zaleci odpowiednie leczenie na podstawie szczegółowego wywiadu i postawionej diagnozy.

To, że bliscy osoby chorej na depresję mogą czuć się niepotrzebni a ich wsparcie jest bezowocne to iluzja. Specjaliści radzą, by nie pozostawiać takiej osoby w osamotnieniu i chociaż może się wydawać, że chory odrzuca naszą obecność to jest ona niezwykle ważna. Dla osoby, która wykazuje zaburzenia depresyjne istotne jest ?bycie? drugiej osoby. Sama możliwość podzielenia się z kimś swoimi rozterkami czy wypłakanie w ramiona bliskiej osoby to nieoceniona pomoc.

Należy pamiętać, by osoby chorej na depresje nie oceniać ani tym bardziej nie krytykować. O swoich odczuciach można opowiedzieć kiedy chory zostanie wyleczony, nigdy w czasie trwania choroby jeśli mają wywołać one dodatkowe przygnębienie czy smutek. Pamiętajmy, że osoba zmagająca się z depresją jest bardzo wrażliwa na krytykę a każda negatywna wypowiedź skierowana w jej stronę spowoduję lawinę stanów depresyjnych.

Weź się w garść – to nie działa

Choroby depresyjnej nie można także bagatelizować. Osoba bliska chcąca pomóc choremu nie powinna mobilizować go do przymuszonej zmiany nastroju. Dlatego hasła typu ?weź się w garść? czy ?przestań się nad sobą użalać? nie powinny być w ogóle wypowiadane. W przypadku tej choroby nie zadziałają również zachowania osoby bliskiej takie jak obrażanie się a nawet odejście. Taka forma kary nie ma dla cierpiącego na depresje znaczenia bowiem on sam izoluje się od społeczeństwa.

W kontakcie z osobą chorą na depresję nie warto dawać rad czy porównań do znanych przypadków podobnych historii. Każdy przypadek choroby jest inny, każdy inaczej przeżywa trudne uczucia. Pozwólmy, by chory mógł swobodnie opowiedzieć o swoich odczuciach, nie pouczajmy.

Każdy, kto chciałby pomóc osobie chorej na depresje wyjść z tej choroby powinien przede wszystkim zapoznać się z tą chorobą. Poznanie jej da większe możliwości na skuteczne wsparcie cierpiącego. Należy przy tym pamiętać, że depresja jest oporna na leczenie a całkowite wyleczenie następuje w długim czasie. Dlatego właśnie osoby bliskie, chcące pomóc choremu wyjść z depresji powinny uzbroić się w cierpliwość i wykazywać zrozumiałość.

 


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

One thought on “Pomoc osobom bliskim, chorującym na depresję

  1. Dobrze napisane. Wiele osób nie rozumie, że depresja to nie jest po prostu taki kaprys czy zły humor. To ciężka choroba z którą walczy się latami. Osoba która nigdy nie miała depresji tego nie zrozumie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *