Leczenie depresji

W leczeniu depresji skuteczne są dwie metody:

Najlepiej kiedy obie stosuje się jednocześnie.

Farmakologiczne leczenie depresji

Jeśli chodzi o farmakologię to w przypadku depresji zalecane są głównie środki antydepresyjne, które hamują wychwyt zwrotny amin ? odpowiedzialny za polepszenie nastroju i utrzymywanie właściwego poziomu serotoniny (hormon szczęścia) w organizmie. Do najbardziej popularnych z tej grupy środków należy Prozac, warto jednak zauważyć, że nie leczy on przyczyn depresji a tylko zwalcza objawy.

Trzeba zaznaczyć, że leki antydepresyjne charakteryzują się sporą ilością działań niepożądanych a samo ich działanie następuje dopiero po około jednym miesiącu regularnego stosowania. Pacjenci stosujący leki antydepresyjne często uskarżają się na brak apetytu i spadek libido. Leki często zabarwiają język na kolor czarny i mają niekorzystny wpływ na wątrobę.

Leki farmakologiczne z grupy antydepresantów nie są wskazane w przypadku depresji poporodowej, gdyż ich skład przenika do matczynego mleka.

Ponieważ osoby cierpiące na depresję często borykają się z zaburzeniami snu i bezsennością, specjaliści zalecają im środki nasenne i uspokajające. Te drugie są stosowane także w celu zwalczania objawów depresji takich jak drażliwość czy ataki agresji.

Leki antydepresyjne powinno się stosować jeszcze od 6 do 9 miesięcy po zakończeniu psychoterapii natomiast trzeba pamiętać, że leki uspokajające i nasenne można zażywać tylko od 4 do 6 tygodni, po czym należy zrobić przerwę.

Wszelkie środki farmakologiczne stosowane w przypadku depresji nie dadzą oczekiwanych rezultatów jeśli leczenia nie połączy się z psychoterapią. Ta bowiem zwalcza nie tylko objawy choroby, ale również jej przyczyny.

Psychoterapia w leczeniu depresji

Celem psychoterapii jest wywołanie zmian w osobowości pacjenta oraz doprowadzenie do jego dojrzałości psychicznej w takim stopniu, by samodzielnie radził sobie z problemami dnia codziennego nie popadając w przygnębienie.

Czas trwania psychoterapii nie jest bliżej określony i zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz od stopnia zaawansowania choroby. Może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat a cierpiący na depresję powinien uczęszczać na psychoterapię jeszcze kilka miesięcy po jej wyleczeniu.

Dodatkowym sposobem na zwalczenie choroby są psychoterapie grupowe, ale trzeba zaznaczyć, że te stosowane są tylko przy okazji tych indywidualnych. W psychoterapii grupowej mogą uczestniczyć inni pacjenci cierpiący na depresję bądź najbliżsi osoby chorej.

Pamiętajmy, że jeśli chory na depresję ma myśli samobójcze i istnieje ryzyko targnięcia na swoje życie konieczna jest jego hospitalizacja.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *