Diagnozowanie depresji

Depresja jest chorobą niezwykle trudną do zdiagnozowania. Po pierwsze dlatego, że często mylona jest z przejściową chandrą a po drugie ze względu na samą izolację chorego i brak chęci przyjęcia pomocy. Cierpiący na depresję unika kontaktu z otoczeniem, co więcej nie przyznaje się do psychicznych problemów w obawie przed odrzuceniem.

Depresja – objawy chorego

Diagnoza depresjiDiagnoza dotycząca depresji może być postawiona na podstawie samych objawów chorego. Przyjęto, że w stanach depresyjnych pacjent wykazuje w szczególności obniżenie nastroju, zmniejszenie zainteresowania, bezsenność bądź nadmierną senność, spadek masy ciała, ciągłe zmęczenie, brak koncentracji oraz nawracające myśli samobójcze. O depresji można mówić wtedy, gdy większość tych objawów utrzymuje się u chorego powyżej dwóch tygodni.

Każdy rodzaj depresji powinien być zdiagnozowany przez lekarza psychiatrę. Ten oprócz szczegółowego wywiadu posługuje się zwykle Skalą depresji Becka.

Skala ta złożona jest z 21 pytań a na każde z nich istnieją cztery różne odpowiedzi. To, którą z odpowiedzi pacjent wybierze określa diagnozę choroby bowiem każda z nich oceniana jest inaczej. Zaznaczenie każdego kolejnego wariantu świadczy o intensywności objawów depresyjnych. Wynik testu uzyskuje się poprzez zsumowanie punktów uzyskiwanych za poszczególne odpowiedzi. Tym samym wynik zawierający się w przedziale od 0 do 10 punktów świadczy o braku depresji, od 11 do 27 punktów o depresji umiarkowanej natomiast od 28 wzwyż o depresji ciężkiej.

By uzupełnić wynik i upewnić się w postawionej diagnozie psychiatrzy stosują również Skalę depresji Hamiltona.

Test, w odróżnieniu od pierwszej przedstawianej metody wypełnia lekarz dzięki obserwacji chorego. Skala depresji Hamiltona składa się także z 21 pytań z rożnymi wariantami odpowiedzi, przy czym pierwszych 17 pytań jest typowo diagnostycznych. Przy pomocy tego rodzaju testu psychiatra może określić czynniki wpływające na istnienie czy typ depresji jak na przykład nastrój depresyjny, zniechęcenie do życia, myśli samobójcze czy niepokoje i leki o różnym podłożu. Oprócz czynników psychologicznych lekarz ocenia również te biologiczne jak brak apetytu i związany z nim spadek masy ciała, zaparcia, zaburzenia zasypiania i snu oraz zaburzenia miesiączkowania.

Całe badanie diagnostyczne przy pomocy tych metod nie trwa dłużej niż 30 minut i warto dodać, że może je wykonywać nie tylko lekarz psychiatra, ale i lekarz rodzinny. To właśnie dla lekarzy rodzinnych powstała skrócona wersja Skali depresji Hamiltona, która liczy sobie 17 pytań i daje podstawy do skierowania na dalsze, specjalistyczne leczenie chorego.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

One thought on “Diagnozowanie depresji

  1. Żeby skutecznie zdiagnozować depresję, należy przede wszystkim zaufać bliskim i dać im działać. Dobre wsparcie przy depresji, jest jedną z najlepszych metod na wyjście z tego stanu… naprawde, trzeba sobie powiedzieć, że osoba która Was kocha – chce dla Was jak najlepiej, i pomoże w wygraniu z depresją.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *