Depresja poporodowa

Depresja poporodowaDepresja poporodowa jak sama nazwa wskazuje dotyka kobiety zaraz po urodzeniu dziecka. Wylicza się, że na ten typ schorzenia cierpi aż 20% mam.

Za jej przyczynę uznaje się głównie nagłe zaburzenia w gospodarce hormonalnej, związane z porodem, przede wszystkim z powodu zmiany poziomu neurotransmiterów.

Na depresję poporodową najczęściej zapadają kobiety niepewne siebie, zamknięte w sobie, pesymistyczne bądź te, które są jeszcze niedojrzałe emocjonalnie do bycia matką. Choroba dotyka częściej kobiety, które zaszły w ciąże niechcianą, nieplanowaną lub te, które sam okres ciąży przechodziły z powikłaniami. Często sam poród wywołuje traumę, która przeradza się w stany depresyjne.

Objawy depresji poporodowej

Do najczęstszych objawów depresji poporodowej zalicza się spadek nastroju, rozdrażnienie, płacz i lękliwość oraz ciągły smutek. Mamy nie potrafią cieszyć się z narodzin dziecka i co więcej nie czują się kompetentne, by sprawować nad nimi opiekę. Cechuje je pesymistyczne nastawienie do życia i przyszłości a w kontakcie z dzieckiem wpadają w panikę. Trzeba dodać, ze w zaawansowanym stadium choroby kobiety mają myśli samobójcze lub chcą zrobić dziecku krzywdę.

Kolejnymi objawami depresji poporodowej jest:

  • brak apetytu, co wiąże się z szybkim spadkiem masy ciała,
  • poczucie ciągłego zmęczenia,
  • spadek libido,
  • bezsenność.

Warto zauważyć, że sama matka dosyć rzadko przyznaje się do psychicznych problemów na tym podłoży a maskowanie choroby w długim okresie może doprowadzić do bóli serca, brzucha i nawracających migren.

Depresja poporodowa jest chorobą, która wymaga leczenia, nie przejdzie sama jak uważano jeszcze dekadę temu.

W obliczu narastającego problemu powstały grupy wsparcia dla matek ze zdiagnozowaną chorobą tego rodzaju. Najskuteczniejsza jest oczywiście psychoterapia, dobrze kiedy kobieta uczęszcza na nią wraz ze swoim partnerem.

Kiedy depresja poporodowa jest w stadium zaawansowanym zazwyczaj do psychoterapii dołączane są również środki farmakologiczne. Należy jednak mieć na uwadze, że leki antydepresyjne przedostają się do mleka matki więc jeśli dziecko jest karmione matczynym pokarmem nie można ich stosować (dopuszcza się stosowanie w niewielkich ilościach), dlatego matki rezygnują z terapii farmakologicznej bądź przestają karmić dziecko.

Baby bluesa mylony z depresją poporodową

Warto także wspomnieć o dosyć często błędnie diagnozowanej depresji poporodowej. Lekarze często mylą ją z baby bluesem, który nie wymaga leczenia. Sam baby blues na początku cechuje się podobnymi do depresji poporodowej objawami. To spadek aktywności, ciągłe zmęczenie, brak zainteresowania dzieckiem, smutek i drażliwość. Baby blues pojawia się zwykle zaraz po porodzie i trwa około trzech dni. Po tym czasie matka zaczyna stopniowo wracać do formy i około dnia dziesiątego jest w pełni aktywna. Taka przypadłość dotyka średnio aż 80% rodzących i jest całkowicie niegroźna dla psychiki matki.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *