Depresja a alkohol

Depresja i AlkoholJak dowodzą badania naukowe nadużywanie alkoholu zwiększa możliwość zachorowania na depresję. Dzieje się tak na skutek ograniczenia ilości witamin w organizmie oraz zmniejszenia poziomu serotoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie.

Depresja występuje również u osób już uzależnionych od alkoholu z tego samego powodu, dla którego zaczęli pić. Choroba może się więc pojawić przed alkoholizmem jak i w trakcie jego trwania.

Depresja może się również pojawić u osób uzależnionych po nagłym odstawieniu alkoholu. Często pojawia się także u abstynentów i mówi się wtedy o nawrocie uzależnienia ? stan przygnębienia prowokuje, by kolejny raz sięgnąć po kieliszek.

Kolejną opcją współdziałania depresji z alkoholem jest uzależnienie pojawiające się w wyniku choroby depresyjnej. Niejednokrotnie cierpiący na depresję chcąc zagłuszyć problemy i zmienić samopoczucie używa alkoholu jako sposobu samoleczenia.

Najczęściej depresja występuje u abstynentów, diagnozuje się ją aż w 90% przypadków osób uzależnionych w tej grupie. Depresja ma wtedy zazwyczaj łagodny przebieg a zaburzenia trwają około 2-3 tygodni. Najczęściej nie wymaga leczenia i tylko od silnej woli chorego zależy jakie skutki wywoła.

U osób mających problem alkoholowy depresja przebiega trudniej aniżeli u tych, którzy uzależnieni nie są. Objawy są nasilone a do najczęstszych zalicza się wybuchy agresji, głównie w stanach upojenia bądź w okresie krótkich przerw pomiędzy piciem oraz trwałe okresy smutku i rezygnacji. Chory na depresję przy jednoczesnym uzależnieniu od alkoholu częściej narażony jest na wyobcowanie i degradację społeczną.

Warto dodać, że połączenie obu chorób częściej dotyka mężczyzn aniżeli kobiet chociaż te od alkoholu uzależniają się szybciej. U nich także występuje większe ryzyko popełnienia samobójstwa (aż 70% osób w trakcie dokonywania samobójstwa była pod wpływem alkoholu).

Chory najczęściej nie chce poddać się leczeniu a jeśli jest w jego trakcie zazwyczaj leki zażywa nieregularnie bądź bierze je łącząc z alkoholem. Powoduje to szereg działań niepożądanych, uodparnia pacjenta na antydepresanty i wydłuża okres leczenia.


Książka o depresji - Depresja odpowiedzi na pytania

2 thoughts on “Depresja a alkohol

  1. Alkohol jest wielkim złem. Miałam z nim styczność i nigdy już nie chcę do niego wrócić. Przez to też miałam depresję :/

  2. Alkohol jest wielkim złem. Miałam z nim styczność i nigdy już nie chcę do niego wrócić. Przez to też miałam depresję :/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *